ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Rize 14°C
Az Bulutlu

Rize Havaalanı için melyatderesinde taş ocağı kurulacak

Rize Havaalanı için melyatderesinde taş ocağı kurulacak

 

 

 

Rize Hava alanı için Melyatderesinde Taş ocağı kurulacak.

 

 

 

Rize Havalimanı için gerekli olan 88.5 milyon ton taşın sağlanacağı taşocaklarının yerleri belli oldu. Üç bölgede kurulması planlanan taşocakları yerleşim yerlerinin neredeyse yanında yer alacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, Rize’de Pazar ve Yeşilköy yerleşim yerleri arasına denizin doldurulmasıyla inşa edilmesi düşünülen Rize Havalimanı Projesi için gerekli olan 88.5 milyon ton taşın, mevcut taşocakları ve bölgeye yakın alanda açılacak yeni taşocakları ile sağlanması planlanıyor.

 

Yayımlanan ÇED raporunda 766 hektarlık proje sahasının yaklaşık 260 hektarlık bölümüne dolgu yapılacağı, dolgu malzemesinin de çevrede bulunan mevcut taşocaklarından ve yeni ruhsat verilen taşocaklarından sağlanacağı açıklanmıştı.

 

Proje alanına yakın olan ve işletilmesi devam eden Naiboğlu Dernek Köyü Taşocağı, Ritaş Kömürcüler Taşocağı, Doğal Taşocağı Sahası ve Şarko Güneyce Taşocağı’na ek olarak Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesinden ÇED süreci başlatılan yeni taşocaklarının yeri belli oldu.

 

Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesinde ÇED sürecinin başlatıldığı duyurulan 3 taşocağı köy sınırları içerisinde yer alırken, neredeyse tamamının ağaçlık alanda yapılacağı ortaya çıktı.

 

Açık ocak olarak işletilen alanlarda günde 3 vardiyayla çalışılacağı ve ayda 30 patlama yapılacağı belirtiliyor. Çıkarılan taşların ağır damperli kamyonlarla günde 11 ile 30 sefer arasından değişen sayılarla köy yollarından ya da yeni yollar yapılarak taşınması düşünülüyor.

Proje alanındaki evler kamulaştırılacak.

 

Yerleşim birimlerinin neredeyse yanında inşa edilmesi planlanan taşocakları için, proje alanında bulunan evlerin de kamulaştırılması planlanıyor. İşte yeni taşocağı alanları:

 

hisarlı

 

HİSARLI KÖYÜ TAŞOCAĞI

17,75 hektarlık alandan 1 yılda 10 milyon ton rezerv çıkarılması planlanıyor, taşocağı 3 yıl işletilecek. Proje sahasının içinde, kuzeybatı, batı, güneybatı ve güneyinde Çebuka Mahallesi yerleşim birimleri mevcut. Proje sahasının içindeki yerleşim birimlerinin kamulaştırılması planlanıyor. Ayrıca proje sahasının batı kısmında, belirtilen mahalle yolunun üst kotunda ve proje sahasına 38 metre uzaklıkta bir ev bulunuyor.

 

 

kanlımezra

 

KANLIMEZRA KÖYÜ TAŞOCAĞI

13,55 hektarlık 1 yılda 5 milyon ton rezerv alınması planlanan taşocağı 3 yıl işletilecek. Proje sahasının içinde ve yakınlarında yerleşim birimi bulunuyor. Yerleşim birimindeki evlerin ocak işletmesi kapsamında kamulaştırılması planlanıyor. Ancak kamulaştırma işlemleri süresince evlere koruma bandı bırakılacağı belirtiliyor. Ayrıca proje sahasının batı kısmında ve proje sahasına sırasıyla 30 metre ve 10 metre uzaklıkta iki ev bulunuyor.

 

kuzayca

 

KUZEYCA KÖYÜ TAŞOCAĞI

24,35 hektarlık alanda 1 yılda 15 milyon ton rezerv alınması planlanan taşocağı 3 yıl işletilecek. Proje alanına en yakın yerleşim birimi yaklaşık olarak 300 metre uzaklıktaki Şendere Mahallesi, 830 metre uzaklıktaki Tektaş Köyü, 1.148 metre uzaklıkta Kuzayca Köyü, 2 bin 16 metre uzaklıkta Derebaşı Mahallesi, 1929 metre uzaklıkta ise Güneyköy Mahallesi yer alıyor. Ayrıca 703 metre mesafede Tektaş Köyü’ne ait okul yer alıyor.

 

 

mddhavaalani

 

 

Haber:

RABİA YILMAZ – @rabiaylmaz

rabiayilmaz@birgun.net

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.