DOLAR 32,2855 0.04%
EURO 34,7325 -0.02%
ALTIN 2.402,140,09
BITCOIN 2034002-0.69422%
Rize

HAFİF YAĞMUR

16:24

İKİNDİYE KALAN SÜRE

DEĞİRMENCİLİK

DEĞİRMENLERİN ÇALIŞMA ESASLARI

 

Akmakta ya da dökülmekte olan suyun doğrusal hareketini dönme hareketine dönüştürmekte kullanılan mekanik aygıta basitçe su çarkı denebilir. Temel olarak bir tekerleğin çevresine yerleştirilmiş paletler- den oluşur.

Hareket etmekte olan suyun paletlere uyguladığı kuvvetin çarkı döndürmesi ve bu dönme hareketinin de çarkın merkezindeki mil aracılığıyla makinelere iletilmesi ilkesine dayalı olarak çalışır.

Değirmenlerde, genellikle dişli aktarma düzenekleriyle donatılmış su çarklarından yararlanılmıştır. Bunlar en basiti ve belki de en eskisi olan düşey çarklı değirmende su doğrudan paletler üzerine etkir.

 

 

DEĞİRMENLERİMİZ

 Çay ve göç öncesi vazgeçilmez mısır ekmeği kültürü ile değirmencilik kültürünü tarlaya ekimden ekmeğe kadarki serüvenini ele alacağız.

Eskisi kadar revaçta olmasa da değirmencilik faaliyetlerine devam edilmektedir. Şu bir gerçek ki, son yıllarda değirmenlerimiz bir bir yok olma riski ile karşı karşıya kalmıştır. Mevcut değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak için değirmenlerimize gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.