DOLAR 32,2855 0.04%
EURO 34,7325 -0.02%
ALTIN 2.402,140,09
BITCOIN 2034002-0.69422%
Rize

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

SPOR VE OYUNLARIMIZ

Çocukluğumuzun Oyunları

ŞEREF SİPAHİOĞLU

 

Çocukluğunda oynadığı oyunları özlemeyen, o oyunların verdiği keyfi yeniden yaşamak istemeyen var mı acaba? Teknolojinin  baş döndürücü bir hızla gelişmesi, çok kısa zamanda devrim niteliğindeki değişimler yaşamımızda, da aynı hızda değişikliklere neden olmakta ve bizleri şaşkına çevirmektedir.

 

Bu bağlamda eskiden (1960-1970-1980 li yıllar) oynadığımız bir çok çocuk oyunu da ne yazık ki kayboldu, yada kaybolmaya yüz tuttu. Oysa bu günkü dijital oyunlar veya teknolojik oyuncakların  bir gün çok yavan kaldıkları gerçeği anlaşılacak ve yeniden, çocuklarda gerçek anlamda kişilik oluşmasında ciddi yararları olduğu bilim adamlarınca  söylenmekte olan eski oyunlara dönüş kaçınılmaz olacaktır. Doğrusu ben de bu görüşü benimsemekteyim.

 

Bu oyunların bilinmesi, kurallarının öğrenilmesi, en azından kaybolup gitmemeleri için bir kaç satır yazmayı kendime görev bildim. Ancak tüm dostların katkısıyla bu oyunlarımızı kayıt altına almak hevesindeyim. Benim bu konudaki hassasiyetimi abartılı bulmayıp destek olmak isteyen herkese şimdiden teşekkür ederim. Aşağıda isimleri yazılı oyunların kurallarını hatırlayan, bilen yada başka oyunlar bilen beyefendi ve hanımefendilerin değerli katkıları ve yorumları sayesinde bizlerde öğreneceğiz. Saygılarımla.

 

ÇOCUKLUĞUMUZUN OYUNLARI

1- DAĞ oyunu

2- KEN( maya, yakalamaca ) oyunu

3- ESİR oyunu

4- MET DEĞENEK oyunu

5- MENDİL KAPMACA oyunu

6- KÖREBE oyunu

7- SOBELEME (gizlenmek) oyunu

8- TAPA (çizgitaş) oyunu

9- TİNGİL (seksek) oyunu

10- İÇ Mİ DIŞ (çizgitaş in başka versiyonu )

11- MİLE oyunu

12- EGÜ ( yuvalara çakıl taşları dağıtma ) oyunu

13- PUĞUÇİ     (Ömer ASMALI)

14- KOLTAŞI    (Ömer ASMALI)

15- DOKUZTAŞ (Ömer ASMALI)

16- ELE  (Ömer ASMALI)

Şeref SİPAHİOĞLU      25.01.2011

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.