DOLAR 32,2855 0.04%
EURO 34,7325 -0.02%
ALTIN 2.402,140,09
BITCOIN 2034002-0.69422%
Rize

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

DERNEĞİMİZİN HEDEFLERİ

Rize’ nin Pazar, Çayeli ve Hemşin ilçeleri sınırları dahilinde bulunan Melyatderesi’nin havzasında yer alan 14 köyün birleşiminden meydana gelen derneğin adı Melyatderesi Derneğidir.

Dernek, yukarıda belirtilen 14 köylerin ve Ceğalver Dağının; kültür, turizm, ve sanatsal tanıtımlarını yapmak, mensuplarının her nerede yaşarsa yaşasın sosyal dayanışma ve yardımlaşma faaliyetlerini geliştirmek bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek veya destek almak amacıyla kurulmuştur. Ayrıca bölgenin gelişmesi güzelleşmesi için çalışmalar yapıp, katkıda bulunmak, yöremiz insanları arasında yardımlaşma ve dayanışma sağlamak, düğün, cenaze, afet, hastalık gibi durumlarda üyelerin ve ihtiyaç sahiplerinin maddi manevi yanında olmak, okul öğrencilerine destek sağlamak, yörenin altyapı, üstyapı ihtiyaçlarını karşılamak yada öncülük yapmak, durumu iyi olmayanlara maddi manevi destek sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Melyatderesi derneğine bağlı olarak aynı amaçlar hedefler doğrultusunda hareket eden www.melyatderesi.org köylerimizden haberleri, kültürel faaliyetleri internet ortamına taşıma misyonunu üstlenmiştir.

 

Melyatderesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği;

Adını Melyatderesi adlı dereden alan derneğimiz 15 km. uzunluğunda Ceğalver Dağ’ından başlayıp Merdivenli Köyü’nden Karadeniz’e dökülen derenin havzasında yer alan Rize’nin Pazar ilçesine bağlı yedi, Çayeli ilçesine bağlı altı köy ve Hemşin ilçesine bağlı bir mahalleyi kapsayan 14 köyün bir araya gelmesi ile 2007 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Derneğimizin amacı 14 köyün birlik ve beraberliğini sağlamak, sosyal ve turizm açısından tanıtımını yapmak, bölgenin ekolojik özellikleri ile kültürel değerlerini koruyarak yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Dernek Yönetim Kurulumuz, Melyat deresi havzasında yer alan köylerin temsilcilerinden seçilen dokuz kişiden oluşmaktadır.

Kurucu Üyelerimiz ve Yönetim Kurulu üyelerimiz; Memleketimiz için ne yapabiliriz, yaşadığımız sahip olduğumuz doğa harikası cennet köylerimizi nasıl koruruz, dönemsel artan nüfus, ilerleyen teknoloji ve çoğalan kimyasal atıklar sebebi ile günden güne kuruyan deremiz, kirlenen havamız için neler yapabiliriz diye bir araya gelmiştir. Kültürel değerlerimizin unutulmaya yüz tutmasını nasıl engelleriz, bir birini tanımayan akrabaların buluşmasını, hastane ve cenaze gibi kötü günlerde beraber olmasını nasıl sağlarız sorularına çözüm sağlamak için zaman harcamaktadır. Gün geçtikçe büyüyen istihdam sorunu ile ortaya çıkan genç nüfus göçünü engelleyecek, yetersizlik nedeni ile göç etmek zorunda kalan yerli halkın yöreye geri dönmesini sağlayacak, yörenin yaşanabilir, geçinilebilir özelliğini koruyacak projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirmek  ortak duygusu ile hareket etmektedir.

Melyatderesi Derneği’ne bağlı olarak aynı amaçlar ve hedefler doğrultusunda hareket eden www.melyatderesi.org  köylerimizden haberler ile planlanan, gerçekleşen faaliyetleri internet ortamına taşıma misyonunu üstlenmiştir.

Melyatderesi Derneği henüz kuruluşunun birinci yılında çok önemli ve gerçekleşmesi oldukça zor olan deremiz köylerindeki çöplerin toplanması     projesini hayata geçirmiştir. Dernek olanakları ile proje kapsamında bir çöp kamyonu satın alınmış, köylerimize çöp konteynerleri dağıtılmıştır. Aracın kullanımı ve hizmetin yürütümü için iki personel istihdam edilerek muhtarlarca tespit edilen sürelerde periyodik olarak köylerin çöplerinin toplanmasına başlanılmıştır. Yüz bin lirayı aşan maliyete mal olan proje ile amaçlanan çöp toplama hizmeti başarı ile sürdürülmektedir.

Diğer Projemiz, deremizin temizliğinin sağlanması ve deremizdeki balık türlerinin korunup arttırılmasıdır. Bu kapsamda derelerimizde balık avlama yasağı başlatılmıştır.

Rize Orman Bölge Müdürlüğü ile bağlantı kurulup deremizdeki kırmızı benekli alabalığın neslinin korunması ve yaygınlaştırılması projesi kapsamında çalışmalar başlatılmış ve deremizde nesli tükenmeye yüz tutmuş yöremize özgü Kırmızı Benekli Alabalığın neslinin devam etmesi amaçlanmıştır.

Yörede nesli tükenmeye yüz tutmuş tarım ürünleri ile ilgili de bir çalışma yapılmış, örnek bahçe projesi kapsamında “demir elma” olarak tabir edilen elma çeşidinin dalları toplanarak, Bursa’daki serada fide haline getirilmekte, oluşan fideler havzamızdaki uygun arazilere ekilerek fidelerin meyve veren ağaçlar haine gelmesi amaçlanmaktadır.

Melyatderesi Derneği, kuruluşundan bu güne kadar geçen zamanda bilinen sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneklerinin aksine eğlenceye yönelik faaliyetler düzenlemek yerine, aidatlardan elde edilen kısıtlı bütçesi ve deremiz iş adamlarından sağlanan gelirler ile yörede doğanın korunması, çevre düzenlemesi kapsamında hizmetler gerçekleştirmiştir.

Yöreden gelen talepler doğrultusunda tespit edilen öncelikli ihtiyaç, yöre halkının bir araya gelip vakit geçirmesini sağlayacak bir sosyal tesise sahip olması gerekliliğidir.

Proje, Melyatderesi’nin denizle birleştiği noktada yer alan  Merdivenli Köyündeki arazide sahil şeridi boyunca pek çok örneği olan plaj, çay bahçesi tarzı bir tesisin açılmasıdır. Bununla ilgili tüm çalışmalar tamamlanmış olup projenin hayata geçebilmesi için sadece yasal izinlerin verilmesi beklenmektedir.

Dernek olarak bir arzumuz da Merdivenli köyü çarşının ( köy yalısının ) da Türkiye’de kentsel dönüşüm hareketleri çalışması kapsamında değerlendirilmesi ve bölge mimarisine uygun yapılar inşa edilmesidir.

Amatör bir ruh ile deremiz havzasını kapsayan köylerimize hizmet etmek için yola çıkarken Biz bir tohum ekersek bunun büyük ormanlara ulaşmasını umut ediyorduk. Böylece temiz bir çevrede doğamızı kirletmeden güzel memleketimizin sembolü yeşili soldurmadan, derelerimizi kurutmadan yaşayacak bizden sonraki nesillere de bu güzellikleri miras bırakabilecektik. Bugüne kadar geçen zaman göstermiştir ki birlikte ve beraberce hareket ettiğimiz sürece aşılamayacak hiçbir engel ve sorun kalmayacaktır.

Destekleriniz ve inancınız devam ettiği sürece bu ve benzeri sorunlarımıza çözüm üretme çabalarımız da artarak devam edecektir.

Melyatderesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.