DOLAR 32,2855 0.04%
EURO 34,7325 -0.02%
ALTIN 2.402,140,09
BITCOIN 2034002-0.69422%
Rize

HAFİF YAĞMUR

21:34

YATSIYA KALAN SÜRE

Çok Amaçlı Yapı: ALIMYERİ

Çok Amaçlı Yapı: ALIMYERİ

12 Mayıs 2021 11:01
Çok Amaçlı Yapı: ALIMYERİ
0

BEĞENDİM

çok amaçlı yapı : ALIMYERİ

Rizeli olanların çok iyi bilmesinin yanı sıra, Artvin, Trabzon ve Giresun illerimizde de çay tarımı için kullanılan yapılar.

 

Köyden köye, Çay Alımyeri, Alimyeri, Alımevi, Depo gibi farklı farklı isimlendirilse de ben kendi köyümde  de kullanılan “Çay Alımyeri ya da Alımyeri” ismini kullanmayı tercih edeceğim.

 

Köylüler tarafından genelde briket ile yapılan ve içerisi hava alsın diye yarım briket boşlukları bırakılarak inşa edilen beton yapılar. Asıl amacı, dalından toplanan çayın vatandaşlar tarafından satıldığı ve fabrikaya ulaşıncaya kadar 1-2 gün bekletildiği 1-2 katlı yapılardır.

 

Peki neden konu başlığımız çok amaçlı yapı?

Çünkü, Rizeli olanların çok da iyi bileceği üzere alımyerleri düğün, nişan gibi organizasyonlara yıllarca kapılarını açmıştır. Düğün salonu yerine halk tarafından daha ziyade birkaç yıl öncesine kadar özellikle tercih ediliyordu. İçerisinde bina taşıyıcısı birkaç kolondan ibaret olan boş alanın kendine has akustiği ile tulum sesinin kulakların pasını silen yankılanması ve o tuluma eşlik eden türkülerle horon halkasının ayak sesleri, oynayanlar kadar şüphesiz seyredenleri de cezbeder.

 

Bir başka kullanım alanı ise cenaze merasimleri ve namazlar. Yağmurlu havalarda cenaze ve kalabalık cuma namazlarında alımyeri caminin yakınındaysa, genelde köylerde alımyerlerinde kılınır.

 

Çay sezonu dışında, köyde hayvanları olanlar için ot ve samanlarını depolayacakları yerlerdir alımyerleri. Buna odun vb. eklemek de mümkün.

 

Başka bir kullanım alanı ise, bilhassa 80 kuşağının vazgeçilmez futbol sahasıdır alımyerleri. Her ne kadar hava toplarına kafa vuracağız derken kirişlere kafamızı vurup yıldızları saysak da bilenler bilir, alımyerlerinde futbol keyfi bir başkadır.

 

Mesela yoğun kar yağışlarında bir çok arabayı bağrına basıp otopark görevini de üstlenmiştir alımyerleri.

 

Son olarak hatırladığım da kış aylarındaki yoğun kar yağışlarında küçükbaş hayvanlar için ağıl olarak kullanıldığıdır.

 

Uzun zamandır kaleme almayı düşündüğüm bu yazı için nasip bu geceymiş. Uzun yazıları okumayı pek sevmesek de yazarken tamamı gözümde canlandığı gibi, lütfedip okuyanların da gözünde anılarının canlanacağına olan inancım tamdır.

 

Hadi kalın sağlıcakla…

 

Oktay İLMAZ / 05.05.2021

Çınartepe (sinor) Köyünden

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

PUAN DURUMU

O G P

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.