ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Rize 4°C
Yoğun Kar Yağışlı

DOĞAYA SAHİP ÇIKTIK, ÖDÜLÜMÜZÜ ALDIK.

17.07.2021
329
A+
A-
DOĞAYA SAHİP ÇIKTIK, ÖDÜLÜMÜZÜ ALDIK.

 

 

MELYATDERESİ’NİN ÇÖPLERİ TOPLAMAK İLE ÇIKTIK YOLA, TÜM RİZE’NİN ÇÖPLERİNİ TOPLANMASINI SAĞLADIK

 

BİLMEYENLER VE İÇİN MELYATDERESİ DERNEĞİ

2007 yılında Merkezi İstanbul’da bulunan Melyatderesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği; Pazar, Çayeli ve Hemşin ilçe sınırları içerisinde ve Melyatderesi havzasında bulunan 14 köyün birlik ve beraberliğini sağlamak, sosyal ve turizm açısından tanıtımını yapmak, bölgenin ekolojik özellikleri ile kültürel değerleri koruyarak yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulmuştur.

 

Derneğimiz ilk iş olarak ve Melyatderesi havzasındaki 14 köyün çöplerinin toplanması ile ilgilenerek, bu konuda bir proje geliştirmiştir. Yörenin Çöp Sorununa çözüm bulmak üzere ÇÖP PROJESİ oluşturuldu.

 

 

AMACIMIZ NEYDİ

Çöp Projesi ile yörede dere kenarlarına, bağ, bahçe ve sokak ortasına dökülen çöplerin toplanması amaçlandı. Özellikle doğa da uzun süre yok olmayan poşetler ve kimyasal atıklar için çözüm bulmalı doğamızı bu büyük yükten kurtarmalıydık.

 

İLK ADIM

Proje bir Çöp Kamyonu ve köylere nüfus yoğunluğuna göre dağıtılacak konteynerler alınmasını kapsıyordu.  Yapılan araştırmalar sonucu ortalama 100.000 TL bütçe ile bu proje gerçekleşebilecekti. Önce projeye katkı sağlayabilecek yörenin ileri gelenlerinden oluşan bir liste hazırlandı. Ve bu kişiler tek tek ziyaret edilerek projeden bahsedildi. Ve hemen herkes tarafından memnuniyetle karşılanan proje doğrultusunda kısa sürede ilgili meblağ toplandı.

 

Satın alınacak aracın markasından, kasasına, konteynır adetlerine kadar konu ile ilgili pek çok kişiden fikirler alındı. Görüşmeler yapıldı ve çoğunluğun öngörüsü doğrultusunda En uygun koşullarda Araç ve Konteynerler SATIN ALINDI.

 

Dernek olanakları ile proje kapsamında bir çöp kamyonu satın alınarak ve nüfus yoğunluklarına göre köylerimize çöp konteynerleri dağıtılmıştır. Aracın kullanımı ve hizmetin yürütümü için iki personel istihdam edilerek, köy muhtarlarınca tespit edilen sürelerde periyodik olarak köylerin çöplerinin toplanmasına başlanışmış ve amaçlanan çöp toplama hizmeti 4 yıl boyunca sürdürülmüştür.

 

SİSTEMATİK BİR BİÇİMDE ÇÖP TOPLAMASI HAYATA GEÇİRİLDİ.

Yalnızca, çöp toplama hizmetinin verilebilmesi amacı ile kış aylarında haftada bir; yaz aylarında ise haftada iki gün olmak üzere 14 köy (bir seferde toplamda ortalama 100 km.) dolaşılarak çöpleri sistemli bir şekilde alınmaya başlandı.

 

ÇÖP TOPLAMA PROJEMİZ TAKDİR TOPLADI

Aracın düzenli yakıt ve amortisman giderleri ile, araç için istihdam edilen iki personelin aylık giderleri, parasal olanakları sınırlı olan derneğimizi zorlaması sebebi ile resmi kurumlardan destek istenmiş, Rize il özel idareden 2011 yılında çevre temizlik hizmetinin yürütümü ile ilgili olarak 10.000 TL destek alınmıştır.

MELYATDERESİ TÜM RİZE KÖYLERİNE ÖNCÜLÜK YAPTI.

Proje başında Pazar Kaymakamlığını yürüten Ümit Hüseyin GÜNEY, projenin en basından beri her aşamasına tanık olmuş, kendisinin Rize iline Vali Yardımcısı olarak atanması ile takdir toplayan çöp toplama projemizi İl Özel İdare aracılığı ile tüm RİZE köylerini kapsayacak bir hale dönüştülmesi için  bizden bilgi talebinde bulunmuştur.

 

Çöp toplama hizmetinin tek elden yürütülmesi için derneğimiz öncülüğünde ve hayırsever iş insanları aracılığı ile alınan çöp konteynerleri ve çöp kamyonu Rize il özel idaresine hibe edilmesini bu vesile ile satın alınacak daha fazla araç ile tüm Rize iline bağlı köylerin çöplerinin toplanmasına aracılık etmemiz istenmiştir.

 

RİZE’DE 600 KÖY İÇİN ÖRNEK BİR PROJEYİ KENDİ İMKANLARIMIZ İLE HAYATA GEÇİRDİK

Manevi olarak büyük onur duyacağımız öneri memnuniyetle kabul edilmiş ve aracımız 2013  yılında il özel idareye devredilerek üzerinde derneğimizin logosu olan araç ile melyatderesi köyleri başta olmak üzere  Rize iline bağlı 600 köyde çöp toplama hizmeti başlatılmış ve halen daha sürmektedir.

 

AMACIMIZ GELECEK NESİLLERE YAŞANABİLİR BİR DOĞA BIRAKMAK

Melyatderesi Derneği kuruluşundan bu güne kadar geçen zaman da bilinen sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneklerinin aksine eğlenceye yönelik faaliyetler düzenlemek yerine aidatlardan elde edilen kısıtlı bütçesi ve deremiz iş adamlarından sağlanan gelirler ile yörede doğanın korunması, çevre düzenlemesi kapsamında hizmetler gerçekleştirdi.

 

ÇALIŞMALARIMIZ TAKDİR TOPLADI

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan 8. Olağan genel kurulu sırasında Rize Millet Vekili Hayati YAZICI, Melyatderesi Derneği önceki dönem Başkanı Alaettin AKTEPE’nin Rize’de yapmış oldukları Sıfır Atık çalışmasından dolayı Melyatderesi Derneği Başkanı Ramiz DEMİRCİ’ye plaket takdimi yaptı.

 

 

ÇALIŞMALARIMIZ HER ALANDA DEVAM EDECEK

Ayrıca çöplerin doğaya bırakılmaması ile ilgili köy muhtarımız aracılığı ile köyde yaşayanlar ve Fuat Ergenç ilköğretim okulunda bulunan çocuklarımıza ve gençlerimize seminerler düzenleyerek çevre bilincinin oluşmasına katkıda bulunduk.

 

Hangi atıklar çöp olarak değerlendirilebilir, evsel atıkların hangileri doğaya salınabilir, her atık çöp olarak değerlendirilir mi? başlıklarında gençlerimizi bilinçlendirdik.

 

Çöp toplama hizmetinin yanında, bölgemizdeki doğal dokunun korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakılması amacı ile çeşitli çalışmalarımız devam etmektedir.

 

 

Haber: Gülay AKSU / Yakup ASMALI

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.