ALTIN 459,65
DOLAR 7,6650
EURO 8,9169
BIST 1,1629
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Rize 27°C
Parçalı Bulutlu

Melyatderesini yönetenler Rize Valisi ile bir araya geldi

Melyatderesini yönetenler Rize Valisi ile bir araya geldi

 

 

 

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ’tan alınan randevu doğrultunda 24 Ekim 2017 Salı günü bir toplantı gerçekleştirildi.

 

 

 

Vali Beye Melyatderesi Derneği tanıtıldıktan sonra gündem değerlendirildi.

 

Toplantıya, Melyatderesi Derneği Başkanı Alaettin AKTEPE nin dışında; Güney (Avramit) Köyü Muhtarı İbrahim TABANLI, Kuzayca (Suminat) Köyü Muhtarı Yaşar UYUMAZ,  Merdivenli (Melyat) Köyü Muhtarı Erol ERGENÇ, Örnek (Venek) Köyü Muhtarı Ümit Özen KANTOĞLU, Tektaş (Bogina) Köyü Muhtarı Süleyman YÜKSEL ‘de katıldı.

 

Toplantının gündem başlıkları;

Heyelandan dolayı kapalı olan karayolu,

Örnek Köy projesi

Sahil Projesi

Köy des projeleri ve köylerimizin sorunları

 

 

Heyelandan dolayı kapalı olan karayolu,

Merdivenli köyü – Çayeli istikametine, 1 yıldan daha fazla süredir kapalı olan yol karayolunun yöre halkı için önemi dile getirildi.

Sayın Vali’de konu hakkında bilgisinin olduğunu, ancak tabiat şartlarının istenilen çalışmayı yapmaya müsaade etmediğini dile getirdi. Konunun önemine binaen, karayolları ile tekrar görüşeceğini dile getirdi.

 

Ayrıca Melyatderesinden Çayeli istikametine gitmek isteyenlerin Balıkçı Köyünde bulunan kontrolsüz kavşaktan geçiş yapma sırasında yaşamış olduğu risk dile getirildi. Karadeniz otobanından yüksek hızla geçiş yapan araçların bölgesinin fiziki yapısından dolayı; Yan yoldan, Ana yola geçişte yaşadığı sıkıntıların minimize edilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

 

 

 

Örnek Köy projesi

Merdivenli köyü Eski cami ve caminin yan bulunan, eski ve artık kullanılmayan harabe şekline dönüşmüş binalar, eski fırın ile kahve  ve bu yapıların arka tarafında bulunan otların ve dikenlerin oluştuğu alanın Örnek Karadeniz Köyü şekline dönüştürülmesi hakkında vali beye bilgi verildi.

 

Melyatderesi derneği üyeleri ve takipçilerimizin hatırlayacağı üzere; bu konuda daha önce toplantılar ve değerlendirmeler yapılarak konu ele alınmıştı.

 

Bu projede asıl amaç; 1980 li yıllar öncesinde melyatderesi vadisindeki köylerin temel besin ihtiyaçlarının karşılanacak olan  ilk lokasyon olan melyat yalı’nın yeniden aktif hale getirilmesidir.

 

Melyatderesinin deniz ile buluştuğu noktadan Pazar ile Çayelinin ortalama 10 km uzaklıkta olması ve uzaklığın köylere göre daha arttığı göz önüne alınır ise; yöre halkının ihtiyaçlarının karşılayacak bir Rize motifleri ile süslenmiş, yöremize has yapılardan oluşan bir mekan düşülmektedir.

 

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ beye bu konu hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Hatta konuyu yerinde incelemek için ve değerlendirmelerin yerinde yapılması için Melyatderesi Derneği Başkanı Alaettin AKTEPE tarafından Vali Bey Melyatderesine Davet edilmiştir.

 

 

Sahil Projesi

 

Melyat Deresinin Karadeniz ile buluştuğu yerde oluşan kumsalın yöremiz halkının hizmetine sunulması hakkındaki projelerimiz Melyatderesi Derneği Başkanı Alaettin AKTEPE tarafından Vali beye iletilmiştir.

 

Vali bey’in en çok üzerinde durduğu konu olan Sahil Projesinin detaylarında çay bahçesi, çocuk oyun alanları, soyunma kabin alanları, restaurant, otopark alanı gibi birçok yapısal projenin detayları dile getirilmiştir.

 

 

Köy des projeleri

 

İl Özel İdareleri ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri aracılığıyla en düşük maliyetle Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi’dir. (KÖYDES)

 

Muhtarlarımızın köyleri için projeleri ve Vali beyden talepleri masaya yatırılmıştır.

 

 

 

Fotoğraf

(soldan sağa) Kuzayca (Suminat) Köyü Muhtarı Yaşar UYUMAZ,

Örnek (Venek) Köyü Muhtarı Ümit Özen KANTOĞLU,

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ,

Melyatderesi Derneği Başkanı Alaettin AKTEPE,

Tektaş (Bogina) Köyü Muhtarı Süleyman YÜKSEL,

Merdivenli (Melyat) Köyü Muhtarı Erol ERGENÇ,

Güney (Avramit) Köyü Muhtarı İbrahim TABANLI.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.