DOLAR 32,2855 0.04%
EURO 34,7325 -0.02%
ALTIN 2.402,140,09
BITCOIN 2034002-0.69422%
Rize

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

KIYAFETLERİMİZ

Foga

Yöre kadınları içte “foga” denen elbise veya etek bluz giyer. Alta uzun çorap ve lastik ayakkabı(eskiden çarık), üstte ise bele peştamal dolanır, başa çeşan örtülür. Ancak iç kesimlerde  şifon üstüne puşi bağlandığı görülür ve bin bir çeşit dokunmuş çoraplar ile “kokneç” denen önlükler vardır.

 

Keşan

 

Puşi

 

Örme Çorap

Çorap, özellikle de Hemşin çorabı aranan el sanatlarındandır. Birçok çeşit, model ve desen vardır. Ama örme çoraplar temelde iki ve tek telli, yani renksiz olanlar genelde erkek içindir ve boyları fazla uzun olmaz. Bayan çoraplarının da kısası vardır, ama genelde uzundur. Eskiden yünden iplerle geleneksel desenlerde çorap örülmektedir.

 

Hemen hemen her yaşlı ninemizin elinde 5 şiş görürdük eskiden..Bir ağacın yada bir çaylığın  dibine oturur bütün gün örerdi.Çünkü, bütün hayatları boyunca çalışan ninelerimiz artık yaşlanınca bile boş kalmamak için çorap örerlerdi.bazısını torun torbasına bazısını da kolu komşuya hediye ederdi.5 şiş ile yapılır.kimi kilim desenli kimi de düz örerdi.,Ama artık maalesef ki günümüzde pek rastlanmamaktadır.

 

Rize Bezi Dokumacılığı

Geçmişte en yaygın el sanatı dokumacılıktı. Kenevir ipliğinden dokunan bu bezler, iç çamaşırı yapımında kullanılırdı. Dokunan Rize bezleri birçok dış ülkede alıcı bulurdu. Ancak Cumhuriyet döneminde kenevir üretiminin yerini giderek çay üretimine bırakması ve dokumalarda pamuk ipliğinin kullanılmasıyla dokumaların nitelikleri de değişmiş, ilde kenevir üretimine dayanan dokumacılık giderek azalmıştır.

 

Kenevir ipliği ile dokunan bezler teri çabuk emdiği, havsız olduğu için alıcısı çoktu. Pazarın geniş olması kenevir üreticiliğini de yaygınlaştırmıştı. Genel olarak Rize bezi diye bilinen bezlerde (feretiko, keten, şut bezi, Rize bezi) daha çok kenevir ipliği, kimilerinde de pamuk ipliği kullanılıyordu. İl dışından sağlanan pamuk ipliği ile peştamal ve peçete, hayvancılıkla geçinen dağ köylerinden sağlanan yün ipliği ile şal denilen kaba kumaşlar dokunuyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.